Strategia rozwoju

Misja

Instytut Nauk Teologicznych (INT) jest integralną częścią Wydziału Teologicznego funkcjonującego w obrębie struktury organizacyjnej i funkcyjnej Uniwersytetu Opolskiego. Podstawową misją Instytutu jest uprawianie i rozwijanie poprzez badania naukowe dyscypliny naukowej „nauki teologiczne” (w ramach właściwych jej subdyscyplin) zgodnie z misją UO oraz wytycznymi zawartymi w odpowiednich dokumentach Stolicy Apostolskiej, zwłaszcza w Konstytucji Apostolskiej Veritatis gaudium o uniwersytetach i wydziałach kościelnych (Watykan 2018). Instytut prowadzi działalność naukowo-badawczą zgodnie z zasadami chrześcijańskiej doktryny i moralności, respektując jednocześnie postulat wolności w dociekaniach naukowych oraz uznając konieczność syntezy wiary i rozumu – „dwóch skrzydeł”, na których duch ludzki wznosi się ku poznawaniu prawdy (por. Jan Paweł II, Fides et ratio, nr 1). Zasadniczym celem tak określonej misji Instytutu jest wypracowanie prawdziwej i adekwatnej do aktualnej sytuacji społeczno-kulturowej i duszpasterskiej hermeneutyki ewangelicznej, pozwalającej lepiej zrozumieć życie, świat i ludzi w oparciu o prawdy wiary i rozumu (por. Veritatis gaudium, nr 3). W ten sposób INT pragnie włączyć się w szerszy projekt Kościoła „wychodzącego”, świadomego nie tylko czasu przemian, ale czasu prawdziwej zmiany epoki, naznaczonego przez kompleksowy „kryzys antropologiczny” i „społeczno-ekologiczny” (tamże).

Cele strategiczne

W okresie obejmującym lata 2021-2027 INT przyjął następujące cele strategiczne:

  1. Istotne wzmocnienie pozycji naukowej i rozpoznawalności INT w krajowej i międzynarodowej sieci ośrodków badawczych.
  2. Wzmocnienie pozycji INT w grupie najwyżej cenionych ośrodków naukowych w Polsce prowadzących badania w zakresie teologii ekumenicznej, teologii religii, dialogu międzykulturowego, teoekologii i liturgiki.
  3. Wzmocnienie istniejącej międzynarodowej współpracy naukowej oraz poszukiwanie nowych partnerów zagranicznych.
    • Doskonalenie kadry naukowej zdolnej do współtworzenia światowego dorobku naukowego w zakresie badań teologicznych.
    • Intensyfikacja współpracy z jednostkami gospodarczymi i samorządowymi w celu rozwoju wspierania lokalnych i krajowych strategii rozwoju społeczno-kulturowego, gospodarczego i ekologicznego.
    • Pozyskiwanie zewnętrznych źródeł finansowania badań naukowych.

Metody realizacji celów strategicznych

  1. Istotne zwiększenie liczby obcojęzycznych publikacji w najwyżej punktowanych krajowych i renomowanych zagranicznych czasopismach naukowych oraz wprowadzenie przynajmniej jednego z pięciu czasopism naukowych redagowanych i wydawanych przez INT/WT do bazy SCOPUS.
  2. Zwiększenie liczby publikacji z zakresu teologii ekumenicznej, teologii religii, dialogu międzykulturowego oraz liturgiki w wysoko punktowanych czasopismach naukowych.
  3. Zwiększenie liczby programów badawczych i publikacji w ramach utrwalonej już współpracy naukowo-badawczej z Wydziałem Teologii Katolickiej Uniwersytetu w Monastyrze, Wydziałem Teologii Katolickiej Uniwersytetu w Erfurcie, Wydziałem Teologicznym Uniwersytetu Wiedeńskiego, Uniwersytetem w Pecs oraz inicjowanie nowej współpracy z innymi zagranicznymi ośrodkami naukowymi poprzez zapraszanie do wspólnych publikacji i współorganizowania konferencji naukowych.
  4. Organizowanie szkoleń doskonalących warsztat naukowy, staży naukowych i wymiany pracowników naukowych oraz pozyskiwanie i wspieranie wybitnie uzdolnionych młodych naukowców.
  5. Intensyfikacja specjalistycznych badań z zakresu teoekologii w celu wspierania inicjatyw gospodarczych o charakterze ekologicznym, m.in. w obszarze Odnawialnych Źródeł Energii (OZE), w ścisłej współpracy z Instytutem Naukowo-Badawczym Sebastianeum Silesiacum oraz Instytutem Naukowym św. Jana Pawła II Propter mundi creationem w Kamieniu Śląskim.
  6. Stworzenie instytutowego harmonogramu aplikacji do grantów badawczych oraz wzmocnienie współpracy z jednostkami samorządów terytorialnych poprzez stworzenie oferty przeprowadzenia interdyscyplinarnych badań nad dziedzictwem kulturowym regionu.

Elementy wyróżniające INT na tle innych jednostek w Polsce i w Europie

  • Wydawanie pięciu renomowanych czasopism naukowych oraz dwunastu serii wydawniczych.
    Unikatowymi czasopismami naukowymi wydawanymi przez INT/WT są:
    • poświęcony problematyce ekumenicznej rocznik „Studia Oecumenica” (70 pkt);
    • poświęcony problematyce rodziny rocznik „Family Forum” (70 pkt);
    • poświęcony problematyce liturgicznej półrocznik „Liturgia Sacra” (40 pkt).

Czasopisma te odzwierciedlają specyfikę prowadzonych w INT badań naukowych. Ich misją jest tworzenie platformy wymiany poglądów dotyczących kwestii związanych dialogiem ekumenicznym i międzyreligijnym, liturgią oraz rodziną, nie pomijając zagadnień trudnych i kontrowersyjnych. Do publikowania swoich tekstów zapraszani są wybitni teologowie polscy i zagraniczni, reprezentujący różne środowiska naukowe.

  • Współpraca partnerska z Wydziałem Teologii Katolickiej Westfalskiego Uniwersytetu Wilhelma w Monastyrze (RFN).

Od początku działalności WT UO trwa partnerska współpraca z Wydziałem Teologii Katolickiej Westfalskiego Uniwersytetu Wilhelma w Monastyrze. W ramach współpracy organizowane są cykliczne sympozja, odbywające się naprzemiennie co dwa lata w Monastyrze i Opolu, których efektem są m.in. kolejne publikacje serii wydawniczej „Colloquia Theologica”. Dotychczas ukazały się 23 tomy.

  • Badania śląskoznawcze

W INT prowadzone są badania śląskoznawcze dotyczące dziedzictwa kulturowego Śląska, historii Kościoła na Śląsku oraz dziejów sztuki sakralnej na Śląsku. Badania te niewątpliwie wyróżniają INT na tle innych ośrodków teologicznych w Polsce i w Europie. Ich upowszechnianiu służy – obok licznych monografii – redagowany i wydawany przez INT/WT półrocznik „Studia Teologiczno-Historyczne Śląska Opolskiego” (40 pkt) oraz seria wydawnicza „Z Dziejów Kultury Chrześcijańskiej na Śląsku”.

Skip to content