Kierunki i obszary badań

Badania śląskoznawcze

W ramach badań śląskoznawczych została nawiązana współpraca z Uniwersytetem Ludwika Maksymiliana w Monachium i działającym w jego strukturach Wydziałem Teologii Katolickiej (Fakultät der Katholische  Theologie der Ludwig-Maximilians Universität in München). We wzajemnej współpracy prowadzone są wspólne badania nad dziejami Kościoła nie tylko na Śląsku ale i na terenie Środkowej Europy. Wspólna wymiana doświadczeń odbywa się poprzez regularne spotkania organizowane przez działający w Niemczech Heimatwerk Schlesischer Katholiken e.V., a owoce badań naukowych wydawane są w naszych Studiach Teologiczno-Historycznych Śląska Opolskiego oraz w czasopiśmie Instytutu Naukowego Institut für Kirchen- und Kulturgeschichte der Deutschen in Ostmittel- und Südosteuropa e.V.

Katedra teologii biblijnej, historii Kościoła i patologii od lat uczestniczy w badaniach naukowych wspierając działalność naukową licznych Śląskich instytucji naukowo-badawczych m.in. Muzeum Górnośląskiego w Katowicach, Muzeum Śląskua Opolskiego w Opolu, Muzeum w Gliwicach i Muzeum Miejskiego w Zabrzu. Nawiązana została również współpraca z Muzeum Miejskim w Tarnowskich Górach. Wspólnym przedsięwzięciem będzie księga jubileuszowa wydana z okazji 500-lecia miasta Tarnowskich Gór. W celu popularyzacji wiedzy o Śląsku od lat pracownicy katedry współuczestniczą w tworzeniu programów naukowych i popularnonaukowych jakie ukazują się w postaci audycji radiowych i nagrań filmowych. Ich producentami są Polskie Radio Katowice, Telewizja Polska Kanał Historia oraz śląskie telewizje regionalne. Stałą współpracę pracownicy katedry prowadzą centralnymi archiwami państwowymi kościelnymi na terenie całego kraju, a szczególnie na terenie Górnego i Dolnego Śląska.

Badania zagadnień poświęconych historii Kościoła powszechnego

Została nawiązana współpraca z Papieskim Instytutem Nauk Historycznych (Pontificio Comiatato de Scienze Storiche) a także z Uniwersytetem Gregoriańskim w Rzymie – instytucjami działającymi pod auspicjami Stolicy Apostolskiej.

Zagadnienia bioetyczne

Pracownicy INT aktywnie uczestniczą w międzynarodowej wymianie akademickiej. Pracownicy Katedry Teologii Moralnej, Bioetyki i Prawa Kanonicznego są członkami Association of Bioethicists in Central Europe (BCE), które zostało założone w czasie konferencji w roku 2010 w Kamieniu Śląskim. Stowarzyszenie skupia Naukowców z kilkunastu krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Prof. Morciniec jest członkiem zarządu Stowarzyszenia nieprzerwanie od 2010 roku.

Naukowcy zaangażowani w Stowarzyszeniu utworzyli Network „Bioetics” w ramach Programu Wymiany Międzynarodowej CEEPUS, który działa już od 15 lat. W tym czasie ogromna rzesza naukowców i studentów brała udział w wymianie, semestrach kształcenia na zagranicznej uczelni i w kilkudziesięciu szkołach letnich.

Ponadto w tym okresie z wykładami w ramach CEEPUS odwiedziło nasz Wydział wielu nauczycieli akademickich aktywnych w sieci „Bioetyka”, a także kilku jako freemover. Nasi nauczyciele akademiccy wielokrotnie przebywali na stażach naukowych  m.in. w Austrii (Wiedeń), na Węgrzech (Pesc), w Republice Czeskiej (Ołomuniec), w Słowenii (Lubljana), W Chorwacji (Zagrzeb), w Słowacji (Koszyce), w Rumunii (Cluj).

Przejdź do treści